Strategie Dla Biznesu / Blog / 21 kroków do tego, by stać się Szefem Gnidą

21 kroków do tego, by stać się Szefem Gnidą

Dobry szef. Jesteś nim, czy raczej bliżej Ci do bycia Szefem Gnidą?

Ile firm – tylu różnych szefów. Dobrych i słabych, z charyzmą i bez, rewelacyjnych, efektywnych i tych, co sobie kompletnie nie radzą. To wcale nie taka łatwa sprawa, by zasłużyć na miano „Dobry Szef”. By nim być, trzeba się trochę postarać. Równie mocno, o ile nawet nie bardziej, trzeba się postarać, by stać się Szefem – Gnidą (można byłoby dobrać tutaj bardziej dosadne określenie na Ch…, ale szanujemy Twoją wrażliwość Czytelniku).

Oto 21-punktowa instrukcja dla tych, którzy marzą o tym, by stać się właśnie takim rodzajem szefa.

Jak szybko zostać szefem-gnidą?

 1. Nigdy nie daj swojemu pracownikowi dojść do słowa. A jeśli już mu się uda coś powiedzieć – za każdym razem przerywaj.
 2. Zawsze, ale to zawsze szukaj winnych. Nie możesz przecież brać odpowiedzialności za niepowodzenie na siebie, prawda? 😉
 3. Nigdy nie chwal pracowników. Ciągle ich opieprzaj, obrażaj, wytykaj błędy i oceniaj wyłącznie negatywnie. Najlepiej publicznie. Możesz przy tym także oceniać. Na przykład możesz powiedzieć: “Jesteś kompletnym nieudacznikiem!” lub “nie rozumiem, dlaczego Ty tu jeszcze pracujesz”.
 4. Otaczaj się wyłącznie lizusami i takimi osobami, które będą “wchodzić Ci w tyłek” i nieustannie przypochlebiać. I oczywiście tylko takich pracowników awansuj.
 5. Inwestorom i ważnym kontrahentom mów, że masz słabych ludzi. Najlepiej przy świadkach.
 6. Ciągle obiecuj i nigdy nie dotrzymuj słowa. Bądź w tym konsekwentny 😉
 7. Strasz, że wszystkich zwolnisz, jeśli Cię będą wkurzać.
 8. Zlecaj zadania w taki sposób, by nikt nie widział o co Ci chodzi. A gdy ktoś odważy się zapytać, wyzwij go od kretynów. Wyznaczaj przy tym nierealne terminy, najlepiej na zaraz.
 9. Wyśmiewaj się z każdego pracownika, który poprosi Cię o pomoc. Komentuj przy tym, że to jest banalnie proste i nawet małpa poradziłaby sobie z tym zadaniem w trzy minuty. A najlepiej zostaw go samego z problemem.
 10. Chwal się swoimi nowymi gadżetami – nowym autem, nowym domem, nowym kosztownym zegarkiem. I koniecznie mów, jaka była ich cena. Wyśmiewaj przy tym pracowników, jak to mało zarabiają. I że zrzucili się na Twoje nowe zabawki.
 11. Gdy wrócisz z wakacji, pokazuj wszystkim zdjęcia. Opowiadaj ze szczegółami gdzie byłeś, co widziałeś i ile wydałeś. Mów przy tym, że było bardzo tanio, bo tylko 20.000 zł, szczególnie przy tych pracownikach, którym płacisz najniższą krajową.
 12. Nigdy nikomu nie mów dzień dobry. Chodź naburmuszony i głośno komentuj, że pracujesz z niekulturalnymi osobami, które nawet Cię nie przywitają.
 13. Mów do każdego na “Ty”, bez względu na wiek. Siebie natomiast każ tytułować Szefem / Dyrektorem / Kierowikiem* (*niepotrzebne skreślić).
 14. Zatrudnij specjalistów, a potem kompletnie nie licz się z ich zdaniem. Podważaj ich kompetencje na każdym kroku i ciągle pouczaj, co i w jaki sposób mają zrobić.
 15. Krytykuj członków swojego zespołu publicznie, także przed osobami z innych działów. Nigdy nie trzymaj ich strony. Szczególnie wówczas, gdy mają rację.
 16. Udzielaj ciągle życiowych rad, szczególnie w stosunku do pracowników, o których wiesz, że są w trudnej sytuacji życiowej. Porównuj ich ze sobą, a dla wzmocnienia kontrastu podkreślaj, jak bardzo jesteś lepszy od nich.
 17. Miej swoich ulubieńców i dbaj o to, by wszyscy wiedzieli, kim oni są. Jawnie obnoś się ze swoimi preferencjami, także w stosunku do tych, których nie lubisz. Muszą być tego świadomi.
 18. Zwlekaj z podpisaniem wniosku urlopowego do ostatniej chwili albo go w ostatniej chwili odwołuj. Jeszcze mocniejszy efekt da, jeśli ściągniesz ich do pracy pod byle pretekstem.
 19. Duże projekty rozpoczynaj w piątek o godz. 16.00. Zatrzymuj pracowników na późnych piątkowych spotkaniach, by rozdzielić zadania i wyznaczaj termin “na zaraz” lub najpóźniej na poniedziałek na 9.00 rano. Nakazuj przy tym “być pod telefonem i mailem” przez cały weekend, bo przecież możesz napisać maila z dalszymi wytycznymi.
 20. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie integruj się ze swoim zespołem, także na wyjazdach firmowych. Przecież nikt nie jest godzien, żeby się z Tobą spoufalać. Ewentualnie otaczaj się swoimi ulubieńcami, dając innym do zrozumienia, że nie są godni Twojej uwagi.
 21. Wprowadź zasadę, że pracownik nie ma prawa skończyć pracy przed szefem. Wychodź z pracy nie wcześniej niż o 20.00, a do tej pory graj w pasjansa.

Wymagające, prawda? Nieźle się trzeba wysilić, by efekty były odpowiednio mocne.

No chyba, że chcesz, by mówiono o Tobie: „to jest naprawdę Dobry Szef – Wielki Gość”. Wtedy rób całkowicie na odwrót.

2018-10-22T12:47:22+02:00